EkologiaPraktyczne rozwiązaniaStyl Eco

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Ekologia to nie tylko chwilowa moda, to realny styl życia, który od lat pomaga nam odciążyć planetę z nadmiaru śmieci i innego rodzaju zanieczyszczeń. Do tego pozwala nam ona zaoszczędzić sporą sumę, jeśli weźmiemy się do niej z głową i podejmiemy odpowiednie działania, poniekąd rezygnując z gnania za konsumpcyjnym stylem życia. A samo przejście na ekologiczny styl życia wcale nie jest trudne.

Zbieraj to, co możesz ponownie wykorzystać

Ale nie przesadzaj w tym za bardzo. Zastanów się koniecznie, co faktycznie wykorzystasz, a co tylko może Ci się przydać. Niepotrzebne gromadzenie także nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli piszesz sporo ręcznie albo dużo szkicujesz, trzymaj u siebie zapisane tylko po jednej stronie kartki, nie wyrzucaj też plastikowych opakowań, jeśli wytwarzasz coś, co można w nich schować. Stare i podarte ubrania mogą posłużyć nam jako szmatki do sprzątania mieszkania albo zostać przerobione na coś nowego. To samo tyczy się starych mebli. A jeśli na pewno nic Ci się nie przyda, sprawdź, czy nie skorzysta na tym ktoś inny, aby nie marnować niepotrzebnie porządnych materiałów.

Jak żyć w stylu Eco?

Nie używaj jednorazowych przedmiotów

Nie tylko opakowań, ale także sztućców, reklamówek i innego rodzaju przedmiotów. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że używane przez nas przedmioty, nawet jeśli zostały oznaczone przez producenta jako jednorazowe, możemy wykorzystać kilka, a czasem nawet kilkanaście razy. A jeśli nie możemy tego wykorzystać wielokrotnie, to postarajmy się wyeliminować z naszego życia i zastąpić je produktami wielokrotnego użytku, takich jak woreczki materiałowe na produkty sypkie na wagę, plastikowe pudełka na mięso i wielorazowe torby na zakupy. To pomoże nam maksymalnie ograniczyć produkcję nieprzetwarzanego plastiku podczas naszych zakupów.

Rozmawiaj o ekologii z innymi

Zmianę trzeba zacząć od siebie, ale nie oznacza to, że nie możemy zachęcać do ekologicznego stylu życia innych przed osiągnięciem ideału. Jeśli chcemy, aby osoby w naszym otoczeniu również żyły ekologicznie, musimy ich odrobinę na to nakierować. Nie odsyłać ich do internetu ani nie nastawiać na spore wydatki, tylko powoli tłumaczyć, krok po kroku, jak małym kosztem możemy zmienić swoje niezdrowe dla środowiska nawyki na te zdrowe i pożyteczne. Im więcej osób uda nam się przekonać, aby spróbowały na kilka tygodni przerzucić się na opakowania wielorazowa i powstrzymać się od wyrzucania, tym więcej osób zostanie przy ekologicznym stylu życia.